چهارشنبه, ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۳۰ ۲۹
طبقه بندی: مرکز نوآوری شهری
چچ
2LHYptmK2LMg2YPZhdmK2LPZitmI2YYg2YjZitiy2Ycg2LPYp9mF2KfZhtiv2YfZiiDYrdin2LTZitmHINi02YfYsSDYtNmI2LHYp9mKINin2LPZhNin2YXZiiDYtNmH2LEg2YXYtNmH2K8g2KfZhNix2LbYpyjYuSk=

رئیس کمیسیون ویزه ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد الرضا(ع)

رئیس کمیسیون ویزه ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد الرضا(ع) گفت: پیوند جامعه خلاق و نوآور و جامعه استارتاپی مشهد کاهش مشکلات حاشیه نشینی را به همراه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، علیزاده در رویداد «نشان» که با حضور جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران شهری برگزارشد افزود: مناسب ترین راه حل تامین معیشت خانواده ها و به ویژه ساماندهی حاشیه نشینی راهبرد توانمندسازی ساکنان این مناطق است.

وی با بیان اینکه، این راهبرد بر بهبودی شرایط زندگی جوامع فقیر تاکید دارد و به مردم این فرصت را می دهد که محل زندگی خود را با توجه به نیازهایشان بهبود بخشند اظهارکرد: این روش بر بسیج تمامی امکانات بالقوه و منابع و تمامی عوامل برای بهبود شرایط زندگی جوامع فقیرنیز تاکید دارد .

رئیس کمیسیون ویزه ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد الرضا(ع)،تصریح کرد: یکی از ظرفیت ها و پتانسیل هایی که در مناطق وجود داشته و می تواند بهبود شرایط اقتصادی آنها را در پی داشته باشد وجود کسب و کارهای خانگی و مشاغل کوچکی است که توسط این افراد و درداخل منازل انجام می شود.

علیزاده،با اشاره به تعریف مختصری از کسب و کار خانگی خاطرنشان کرد: به هرنوع فعالیت اقتصادی در محل سکونت شخصی که با استفاده از امکانات و وسایل منزل راه اندازی می شود کسب و کارخانگی می گویند که در ایران سابقه دیرینه ای دارد .

وی،ادامه داد : علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی آن گونه که شایسته است از ظرفیت مشاغل خانگی بهره گرفته نمی شود در حالی که هر خانه می تواند یک واحد تولیدی و خدماتی باشد و در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نیز موثر واقع شود.

رئیس کمیسیون ویزه ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد الرضا(ع) اضافه کرد: امروزه کسب و کارهای خانگی از بخش های حیاتی و ضروری فعالیت های اقتصادی کشورهای پیشرفته محسوب می شوند که از نظر شغل ، نوآوری در عرضه محصول یاخدمت، موجب تنوع و دگرگونی زیادی در اجتماع و اقتصاد هر کشور می شوند.

علیزاده،افزود: همچنین برای جوانان، کسب و کارهای خانگی نقطه شروع مناسبی برای راه اندازی کسب و کار شخصی است چون در مقایسه با دیگر کسب و کارها ساده و آسان است، ارزش افزوده برای صاحب خانه دارد و در وقت نیز صرفه جویی می شود.

وی،با اشاره به اینکه در کسب و کار خانگی والدین می توانند به جز کسب درآمد در تربیت کودکان نیز موثرتر عمل کنند ، اظهارکرد: امروزه راه اندازی کسب و کار خانگی یکی از شیوه های کسب درآمد در منزل و کارآفرین خانوادگی است از طرفی کارکردن در خانه کیفیت زندگی فرد را هم بهبود می بخشد زیرا افراد بیشتری به کار مشغول هستند در سطح ملی هم تاسیس کسب و کارهای خانگی کارآفرینانه منجر به افزایش رشد اقتصادی کشور ، خلاقیت و بهره وری می شود.

رئیس کمیسیون ویزه ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد الرضا(ع) تصریح کرد: راه اندازی مشاغل خانگی باعث کاهش نرخ بیکاری می شود تا جایی که این مشاغل 15 تا 80 درصد نیاز اشتغال 150 کشور جهان را تامین می کند.

علیزاده ،تصریح کرد: کشورچین 30درصد، تایوان 80درصد مشاغلشان را به کسب و کارهای خانگی اختصاص داده اند. طبق آماراز سهم 4 تا 6 درصدی مشاغل خانگی در اشتغال کل کشور و فعایت بیش از سه میلیون نفر در تولید محصولات خانگی حکایت دارد.

وی،در خصوص نقش این رویداد در رشد و توسعه کسب و کارهای خانگی خاطرنشان کرد: آنچه در این خصوص کسب و کارهای خانگی خرد مهم است وجود یک راهبرد و استراتژی مشخص برای هدایت این نوع کسب و کارها است چرا که در صورت وجود نداشتن چنین استراتژی و راهبرد ترسیم آینده آن به صورت شفاف در جوامع توسعه نیافته با موفقیت چندانی همراه نخواهد بود .

رئیس کمیسیون ویزه ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد الرضا(ع) ،اضافه کرد: از مسایل اصلی مشاغل خانگی، اتصال و حضور در بازار است که باید فرصت حضور قابلیت های خود را داشته باشند. در این راستا ابتدا باید مسیر شغلی، فعالیت خود را مشخص نموده و آینده روشنی را برای کسب و کار خود در نظر داشته باشند که حضور در این روایداد میتواند در این امر موثر باشد.

علیزاده،گفت : برگزاری این رویداد و رویدادهای مشابه می تواند با شناسایی افراد فعال و اطمینان از قابلیت آنها، نیاز های آموزشی علاقه مندان در این حوزه را ارزیابی کند. و با در اختیارگذاشتن مشاوره و آموزش امکان اتصال آنها به بازار و عرضه محصولات را ایجاد نمایند.

وی ادامه داد: در نهایت پیوند جامعه خلاق و نوآور و جامعه استارتاپی مشهد و صاحبان کسب و کارهای خانگی و کنارهم قرارگیری آنها در چنین رویدادهایی می تواند منجبر به شبکه سازی و نوآوری و خلاقیت در کسب و کارهای خانگی و کاهش مشکلات ناشی از حاشیه نشینی و مسائل و آسیب های ناشی از آن شود.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.3166519800822
Qt: 2.3370831012726