چهارشنبه, ۱۱ دی ۱۳۹۸ ۰۷:۴۳ ۵۴۱
طبقه بندی: مرکز نوآوری شهری
چچ
2YXYsdmD2LIg2YbZiNii2YjYsdmKINi02YfYsdmKINmK2YMg2LPYp9mEINm+2LMg2KfYsiDYsdin2YfigIzYp9mG2K/Yp9iy2Yog2obZhyDYr9iz2KrYp9mI2LHYr9mKINiv2KfYtNiq2Ycg2KfYs9iq2J8=

مرکز نوآوری شهری یک سال پس از راه‌اندازی چه دستاوردی داشته است؟

مرکز نوآوری شهری یک سال پس از راه‌اندازی چه دستاوردی داشته است؟

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در مصاحبه با روزنامه شهرآرا بیان کرد: مرکز نوآوری در یک سال گذشته، درمجموع عملکرد خوبی داشته و توانسته است در اکوسیستم استارت‌آپی مشهد جا بیفتد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد به نقل از روزنامه شهرآرا: یک سال پیش در چنین روزهایی بود که مرکز نوآوری شهری در پارک کوهسنگی مشهد متولد شد، مجموعه ای که اصلی ترین هدف آن، پیداکردن راه حل ها و ایده های نوآورانه برای حل چالش ها و مسائل شهری به کمک اکوسیستم استارت آپی شهرمان است.
اساس تشکیل این مرکز، یافتن راه حل ها و ایده های تازه برای چالش ها و مسائل شهری به کمک اکوسیستم استارت آپی مشهد است. فعال تر کردن فضای استارت آپی شهر و سوق دادن متخصصان و دانشگاهیان به سمت راه اندازی کسب و کارهای خلاقانه، یکی دیگر از اهداف مهم این مجموعه شمرده می شود.
استراتژی کار مرکز برای رسیدن به این اهداف در استفاده از بخش خصوصی تعریف شده است. درواقع از ابتدا شهرداری مشهد قصد نداشت با راه اندازی این مجموعه، به طور مستقیم وارد ایجاد شتاب دهنده و حمایت از استارت آپ ها شود، بلکه تلاش شد حمایت از استارت آپ ها و کارآفرینان با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و به کمک شتاب دهنده های موجود در مشهد انجام گیرد. حالا با گذشت یک سال از راه اندازی مرکز نوآوری شهری، در این مطلب به بررسی عملکرد آن پرداخته ایم.

جا افتادن مرکز نوآوری در اکوسیستم خلاق شهر
به گفته شهریار آل‌شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، مرکز نوآوری در یک سال گذشته، درمجموع عملکرد خوبی داشته و توانسته است در اکوسیستم استارت‌آپی مشهد جا بیفتد. فعالیت‌ها و رویدادهای این مرکز هم با استقبال زیادی روبه‌رو می‌شود و تیم‌های استارت‌آپی خوبی توانسته‌اند جذب شتاب‌دهنده‌های این مجموعه شوند.
اما آیا زیست‌بوم استارت‌آپی مشهد به رشد کافی برای ایجاد کسب‌و‌کارهای نوآور به‌منظور پاسخ‌دادن به چالش‌های شهری رسیده است؟ به گفته آل‌شیخ، ایجاد کسب‌و‌کار فرایندی کوتاه‌مدت نیست و زمان یک سال برای ارزیابی این موضوع و پاسخ‌دادن به این پرسش کم است. با‌وجوداین در همین مدت هم شتاب‌دهنده‌های همکار با مرکز نوآوری شهری، خروجی‌های خوبی داشته‌اند چون در‌حال تبدیل‌شدن به کسب‌و‌کارهای پایدار‌ند و این اتفاق در زمان یک سال امیدوار‌کننده است.

ارتباط با زیست‌بوم استارت‌آپی
در یک سال گذشته 3‌شتاب‌دهنده در مرکز نوآوری شهری مستقر شده‌اند. اولین شتاب‌دهنده، «تریگ آپ» است که در‌زمینه خدمات سلامت فعال است. «فینوا» و «ماموت» 2شتاب‌دهنده دیگر حاضر در این مجموعه هستند که به‌ترتیب در‌زمینه فین‌تک (فناوری‌های مالی) و طراحی شهری فعالیت می‌کنند. در یک سال گذشته، درمجموع 26‌استارت‌آپ موفق به استقرار در فضای این 3شتاب‌دهنده و از حمایت‌های آن‌ها برخوردار شده‌اند. البته به‌گفته غلامرضا عباس‌زاده، رئیس مرکز نوآوری شهری مشهد، به‌جز 3شتاب‌دهنده ذکر‌شده، این مجموعه در یک‌سال گذشته، همکاری هایی با شتاب‌دهنده‌های فردوسی، مهام توس، توکا، گرین‌وب، هاوش و ایده داشته است تا بتواند از همه ظرفیت‌های موجود این بخش استفاده کند.
همان‌طور‌که اشاره شد مرکز نوآوری شهری به‌صورت مستقیم از استارت‌آپ‌ها حمایت نمی‌کند؛ بلکه این مجموعه نیازها و مسائل مدیریت شهری را به شتاب‌دهنده‌ها منتقل می‌کند و در ادامه اگر استارت‌آپ‌هایی که در آن شتاب‌دهنده‌ها فعال هستند، توانستند خدمت یا محصولی متناسب‌با آن نیاز تولید کنند، محصول آن‌ها به‌صورت تضمینی از طرف مدیریت شهری خریداری می‌شود. به گفته عباس‌زاده، در یک سال گذشته چند تیم استارت‌آپی در حوزه‌هـایی مانند پسـماند و تبلیغات شهری موفق‌به تولید محصولاتی متناسب با نیازهای شهــــرداری شـــده‌اند و رایزنی‌های لازم بـــــرای بســتن قرارداد با سازمان‌های شهرداری هم درحال انجام است.

کسب‌وکارهایی برای شهر
شتابدهنده ماموت از 7 ماه پیش در مرکز نوآوری شهری مستقر شده و تا امروز 5 استارت‌آپ را در فضای کاری اشتراکی خود جذب کرده است. یکی از مدیران این شتابدهنده انعکاس چالش‌ها و مسائل شهری به شتابدهنده‌ها با هدف ایجاد کسب‌وکار استارت‌آپی بر پایه آن را از جمله اقدامات مرکز نوآوری شهری در این مدت می‌داند.
تا امروز 4 استارت آپ این شتابدهنده کسب‌وکارهای خود را در زمینه‌های خدمات شهری، بهداشت، توانمندسازی شهروندان و زیباسازی معماری‌های شهری آغاز کرده و الان برنامه‌های آن‌ها در کافه بازار عرضه شده و مشغول کار هستند.
هدفمندی در حل مشکلات، ایجاد فضاهای کار اشتراکی برای شتابدهنده‌ها و برگزاری رویداد‌های آموزشی و استـــارتاپی از جمله نیازهای استارت‌آپ‌هاست که مرکز نوآوری شهری در تلاش برای مرتفع کردن آن‌هاست.

چالش‌های پیش رو
اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی شهرمان بستری نوپاست که با‌وجود سرعت رشد خوب، هنوز با وضعیت ایده‌آل یک اکوسیستم خلاق و فعال فاصله دارد. همین مسئله به گفته عباس‌زاده، بزرگ‌ترین چالش مرکز نوآوری در یک سال گذشته بوده است. این مجموعه با نگاهی ایده‌آل به فضای کارآفرینی مشهد راه‌اندازی شد و در ابتدا این تصور وجود داشت که به محض اینکه فهرست مسائل مورد‌نیاز شهری به زیست‌بوم استارت‌آپی منتقل شود، به‌سرعت تیم‌ها وارد عمل شوند و کسب‌و‌کارهای خود را بر‌مبنای آن راه‌اندازی کنند. اما به گفته رئیس مرکز نوآوری شهری، این اتفاق در یک سال گذشته آن‌طور‌که انتظار می‌رفت رخ نداد. هنوز دانشگاه‌ها و مراکز علمی در مشهد بیشتر به موضوعات صرفا علمی و بر‌مبنای مقالات علاقه‌مندند و دانشجویان با فضای کسب‌و‌کارهای استارت‌آپی آشنایی کمی دارند. همین مسئله باعث شده است که در‌مجموع به‌نسبت ظرفیت موجود شهر، تیم‌های کمی در اکوسیستم استارت‌آپی مشهد مشغول کار باشند و نتوان برای حل تمام مسائل شهری روی پتانسیل آن‌ها حساب باز کرد. برخی شتاب‌دهنده‌های شهرمان نیز در بازه یکی‌دو سال اخیر شکل گرفته‌اند و هنوز فرایند شتاب‌دهی در آن‌ها به‌صورت استاندارد انجام نمی‌پذیرد. البته با‌ همه این موارد نمی‌توان منکر ظرفیت مناسب زیست‌بوم استارت‌آپی مشهد شد. ظرفیتی که با رشد بیشتر در سال‌های آینده می‌تواند مسائل مختلفی از‌جمله چالش‌های مدیریت شهری را به‌کمک ایجاد کسب‌و‌کارهای پایدار و نوآورانه برطرف کند.


نگاه به آینده
در 12‌ماه گذشته مرکز نوآوری شهری تلاش کرده است استارت‌آپ‌ها و شتاب‌دهنده‌های مشهدی را بیشتر با چالش‌های شهر و ظرفیت‌های موجود در بدنه مدیریت شهری برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار آشنا کند. بیشتر رویدادهایی هم که برگزار شده‌اند، اصلی‌ترین هدف خود را شبکه‌سازی و آشنا‌کردن کارآفرینان با بسترهای ایجاد کسب‌و‌کار در حوزه‌های شهری قرار داده‌اند. اما به گفته رئیس مرکز نوآوری شهری، برنامه سال آینده این مجموعه، فعال‌کردن استارت‌آپ‌ها برای راه‌اندازی کسب‌وکار در بسترهای موردنیاز مدیریت شهری است. عباس‌زاده اظهار امیدواری کرد باتوجه‌به استقبالی که در این مدت سازمان‌های شهرداری از ورود نوآوری و کسب‌وکارهای خلاقانه داشته‌اند، سال آینده چند کسب‌و‌کار موفق درزمینه حل چالش‌های شهری و مسائل شهرداری شکل بگیرند. وجود قوانین دست‌وپاگیر و بروکراسی پیچیده اداری، به سیستم‌های دولتی و شبه‌دولتی اجازه نمی‌دهد که برای رفع چالش‌های خود به‌سراغ روش‌های خلاقانه بروند. در این شرایط ورود بخش خصوصی توانمند می‌تواند بخش زیادی از مشکلات این مجموعه‌ها را پوشش دهد؛ فعالیتی که مرکز نوآوری شهری برای اجرای آن در بدنه شهرداری ایجاد شده است و باید امیدوار بود در آینده بتواند نقش اثرگذارتری در رسیدن به این هدف ایفا کند.

منبع:
آدرس کوتاه شده: