شنبه, ۰۵ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۳۲ ۵۶
طبقه بندی: جلسات
چچ
جلسه پاسخ گویی به سوالات استارتاپ ها در خصوص وام های اشتغال کمیته امداد

جلسه پاسخ گویی به سوالات استارتاپ ها در خصوص وام های اشتغال کمیته امداد

نماینده کمیته امداد: کمیته امداد، مددجویان را متناسب با نیاز کارفرما معرفی کرده و کارفرما می تواند از بین ایشان افراد منتخب را انتخاب و یک ماه هم عملکرد کارگر را بررسی کند و چنانچه مطلوبش بود قرارداد ببندد.

در این جلسه که در مرکز نوآوری شهری برگزار شد، کارشناسان اشتغالزایی کمیته امداد به سوالات استارتاپ ها در خصوص وام های اشتغال کمیته امداد پاسخ دادند که به شرح ذیل بیان شد:

وام های کارفرمایی چه شرایطی دارند؟

  • در این وام ها به ازای هر مددجو 50 میلیون تومان وام 4 درصد با بازپرداخت 7 ساله به کارفرما پرداخت می شود. کارفرما باید شغل مددجو را با حقوق قانون کار و بیمه به مدت 5 سال تضمین کند.

در این نوع وام مددجوها چطور انتخاب می شوند؟

  • کمیته امداد، مددجویان را متناسب با نیاز کارفرما معرفی کرده و کارفرما از بین ایشان انتخاب می کند. کارفرما می تواند یک ماه هم عملکرد کارگر را بررسی کند و چنانچه مطلوبش بود قرارداد ببندد. همچنین کارفرما می تواند خودش مددجو معرفی کند.

فرایند وام دهی به چه صورت است؟

  • پس از انعقاد تفاهم نامه بین کارفرما و کمیته امداد، کارفرما به بانک معرفی شده و وی می بایست تضامین لازم را ارائه دهد. کمیته امداد هم تضامین خود را می گیرد تا کارفرما پس از گرفتن وام، مددجویان را بی دلیل اخراج نکند. (اگر کارفرما از یک مددجو راضی نبود می تواند با هماهنگی کمیته امداد مددجوی دیگری را جایگزین وی کند.

وام ها به چه کسب و کارهایی تعلق می گیرد؟

  • وام های کارفرمایی 50 میلیون فقط به کسب و کارهای توسعه ای تعلق می گیرد. یعنی کسب و کار باید وجود داشته باشد. نه اینکه ایجادی باشد.

وام های راهبری شغلی چه شرایطی دارد؟

  • در این وام ها هزینه های ایجاد شغل توسط کمیته امداد تامین شده و به مددجو پرداخت می شود. در این وام کارفرما خرید محصول مددجو را تضمین می کند. این وام برای کارفرمایانی مناسب است که به دنبال نیروی کار هستند و سرمایه اولیه تجهیز کارگاه را هم ندارند.

خدمات کمیته امداد برای بیمه مددجویان چه خدماتی دارد؟

  • در قراردادهایی که کارفرمایان با مددجویان با هر میزان حقوقی (توافقی) منعقد می کنند، حق بیمه تا 2 سال به صورت کامل توسط کمیته امداد پرداخت می شود.

اگر بحرانی مانند کرونا پیش بیاید و کسب و کارها آسیب ببینند، چه باید کرد؟

  • این موارد جزو موارد فورس ماژور است که در قرارداد پیش بینی می شود. در خصوص بازپرداخت وام ها، بانک تصمیم می گیرد و کارفرمایان باید این نکته را در نظر داشته باشند. اما کمیته امداد در خصوص قراردادهای کارفرما با مددجویان همکاری می کند. مثلا اگر کارفرما بگوید مجبورم چند نیرو را تعدیل کنم کمیته امداد موضوع را بررسی می کند.

این وام ها به چه شغل هایی پرداخت می شود؟

  • در این وام ها ایجاد شغل و درامد برای مددجو مهم است. تولیدی یا خدماتی بودن شغل خیلی مطرح نیست.