چهارشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۴:۲۲ ۳۳
طبقه بندی: جلسات
چچ
دومین جلسه برای حل فناورانه مشکل خوشه کفش

دومین جلسه برای حل فناورانه مشکل خوشه کفش

سازمان حفاظت محیط زیست استان: قوانین ما از تهران ابلاغ می شود و ما در این زمینه اختیاری نداریم. صنف لیزرکار جزو رده 2 آلایندگی هستند که طبق قوانین می بایست از شهر خارج شوند.

تلاش فناورانه برای حل مشکل خوشه کفش

وزیری کارشناس مرکز نوآوری شهری با عنوان اینکه شهر مشهد با بیش از 15000 نفر پیشه ور شاغل در صنعت تولید کفش یکی از قطب های تولید کفش ایران است. بیان کرد با ورود فناوری برش لیزری به کشور، صنعت کفش نیز به بهره مندی از این فناوری برای ارتقای تولیدات خود پرداخت. اما به علت آلایندگی این فناوری سازمان حفاظت محیط زیست، لیزرکاری را جزو مشاغل آلاینده تشخیص داده و مطابق قوانین بالادستی این صنف باید به اماکنی با کاربری کارگاهی با حداقل 50 متر فاصله از واحدهای مسکونی منتقل شوند. این مساله و اخطارها موجب نگرانی این گروه از پیشه وران شده و باعث شده است از مرکز نوآوری شهری استمداد کنند.

مرکز نوآوری شهری تلاش کرده است با گردهم آوری مسئولان مربوطه از سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ساماندهی مشاغل شهری، شرکت شهرک های صنعتی، اتحادیه صنف کفاشان و انجمن خوشه کفش مشکل را بررسی کرده تا در صورت امکان این مشکل با راه حل فناورانه برطرف گردد.

در دومین جلسه این موضوع، ابعاد مساله با حضور کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست بررسی شد و قرار شد اطلاعات لازم برای ارائه به واحدهای فناور و دانش بنیان ارسال گردد.

طرفین ماجرا چه می گویند؟

شرکت شهرک های صنعتی، اتحادیه کفاشان و انجمن خوشه کفش مشهد می گویند در شرایط اقتصادی فعلی که بخشی از کارگاه های تولیدی تعطیل شده اند، این درخواست باعث فشار مضاعف بر این صنف شده و باعث بیکاری گسترده خواهد شد و تبعات اجتماعی بدی دارد. ما هم معتقدیم باید مساله آلایندگی را حل کرد. اما این موضوع نیاز به زمینه سازی دارد. اینکه درخواست کنیم از شهر خارج شوند با نوع کسب و کار این صنف هماهنگ نیست. بخش زیادی از پیشه وران این صنف محل زندگی و کارشان یکی است.

سازمان حفاظت محیط زیست استان اما اشاره می کند قوانین ما از تهران ابلاغ می شود و ما در این زمینه اختیاری نداریم. صنف لیزرکار جزو رده 2 آلایندگی هستند که طبق قوانین می بایست از شهر خارج شوند.

سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری می گوید علی رغم تاکیدات قانونی، تا الان حداکثر همکاری و مماشات با صنف لیزرکار صورت گرفته است و در سه سال گذشته تنها دو یا سه مورد پلمپ آنهم پس از شکایات متعدد به 137 انجام شده است. ما معتقدیم تسهیلات مالی ای که شهرداری برای ایجاد یک مجتمع کارگاهی در خارج از شهر می دهد به لحاظ مالی به نفع این صنف است. اولا یک مجتمع برند ایجاد شده و بسیاری از زائران و همشهریان برای خرید به آنجا مراجعه خواهند کرد. ثانیا شهرداری مشهد در خصوص ساماندهی مشاغل مزاحم عوارض ورود به محدوده و تغییر کاربری زمین را نمی گیرد و 30 میلیون تومان وام با تنفس 2 ساله و اقساط 3 ساله می دهد که مجموعه این اقدامات از لحاظ مالی به نفع این صنف است که آنها را مالک فضاهای تجاری می کند.

در نهایت در پایان این جلسه مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست، اطلاعات فنی رفع آلایندگی به مرکز نوآوری شهری ارسال کند تا با کمک واحدهای فناور و دانش بنیان مشکلات آلایندگی این صنف بررسی شود.