دوشنبه, ۰۲ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۴۶ ۱۸۸۸
چچ

درباره ما

معرفی مرکز نوآوری شهری

با توجه به چشم انداز بیست ساله توسعه کشور که به دست آوردن جایگاه نخست در منطقه را برای کشور هدف قرار داده و در راستای قوانین توسعه کشور که بر اقتصاد شهری و توسعه فناوری های موردنیاز برای مدیریت شهری همراه با اقتصاد دانایی محور تأکید شده است، شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد، موضوع پایه گذاری مرکز نوآوری شهری را برای تحقق اهداف چشم انداز شهر، کمک به ایجاد شهری دانا و هوشمند، ارتقای بهره وری در سرمایه گذاری های لازم با هم پیوندی عناصر موجود برای توسعه اقتصاد دانش بنیان، ارتقای جایگاه عناصر فعال در حوزه دانایی در جایگاه ملی و بین المللی شهر مشهد، ایجاد شرایط هم افزایی و رقابت سازنده، جذب و حفظ سرمایه های انسانی خلاق و شایسته و ایجاد اشتغال ارزش افزا در برنامه های کلان و اساسی خود لحاظ کرده است.

مرکز نوآوری شهری شهرداری مشهد، پس از مشخص شدن ضرورت وجود متولی نوآوری در خصوص ارائه راه حلهای نوآورانه لازم جهت حل مسائل و رفع معضلات شهری، براساس حمایت شورای اسلامی شهر مشهد، توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد، با هدف ارائه‌ راه حل‌‌های نوین در حوزه فعالیت‌های شهری و فراهم سازی زمینه تسهیل و توسعه فضای کسب و کار در راستای حل مسائل و رفع معضلات شهری و بهبود کیفیت زندگی شهروندان شهر مشهد تاسیس شده است. افتتاحیه این مرکز در دی ماه 1397 با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و برخی از مدیران کشوری و استانی برگزار گردید. این مرکز با همکاری شتاب دهنده های خصوصی، تلاش دارد تا بتواند ضمن ایجاد بسترهای خلاقیت و نوآوری در گروه های مختلف جامعه و شهروندان، از کسب و کارهای مرتبط در این زمینه حمایت نموده و از این مسیر، رشد و توسعه مؤثرتر شهر را رقم زند.

اهداف

مرکز نوآوری شهری برای انجام مأموریت های زیر ایجاد شده است:

2-1) ایجاد بسترهای خلاقیت و نوآوری در اقشار مختلف جامعه و ترویج تفکر و روحیه کارآفرینی میان شهروندان.

2-2) حمایت از ایجاد و توسعه شرکت های کوچک و متوسط فناوری و حمایت از مؤسسه ها و شرکت های تحقیقاتی و مهندسی نوآور با هدف توسعه فناوری و کارآفرینی؛

2-3) کمک به توسعه قابلیت های کلان شهر مشهد؛ و برطرف کردن تنگناهای شهر و استان (قابل برطرف شدن به وسیله توسعه فناوری)؛ و تحقق چشم انداز توسعه شهر مشهد با توسعه سطح فناوری شهر؛ و تسهیل و تقویت ارتباط بین شهرداری ها، جامعه، علم و صنعت؛

2-4) کمک به افزایش ثروت در شهر با توسعه اقتصاد دانش محور؛

2-5) کمک به ارتقای توان جذب دانش فنی و سرمایه های داخلی و خارجی و افزایش قدرت رقابت و رشد شهر مشهد در سطح بین المللی متکی بر دانش؛

2-6) افزایش حضور و مشارکت تخصصی (بر پایه اقتصاد دانش بنیان) شهر در سطح بین المللی؛ و تسهیل هوشمند و جهانی شدن شهر مشهد؛

2-7) تسهیل فرآیند تبدیل پژوهش و توسعه فناوری به صورت فردی به پژوهش و توسعه سازمان یافته فناورانه؛ و بهبود هرچه بهتر سبک زندگی شهری با حمایت و تسهیل توسعه فناوری های موردنیاز شهر؛

2-8) ایجاد برند و تصویر ذهنی دوستانه بودن محیط سرمایه گذاری و کسب و کار در شهر مشهد برای شرکت های نوپا

2-9) کمک به تجاری سازی نتایج تحقیقات و دستاوردهای فناورانه و نوآورانه شهری و حل مسائل شهری و شهرداری

زمینه فعالیت

مهمترین هدف از راه اندازی مراکز نوآوری در سطح کلانشهرهای کشور، کمک به مدیریت شهری و حل معضلات و مشکلات شهری است و موضوع مورد بحث در این مراکز، دستیابی به راه حل های کارشناسی در اداره امور شهر خواهد بود. مرکز نوآوری شهری شهرداری مشهد، مرکزی است برای هوشمند سازی و بهینه سازی روش های اجرایی و ساخت سامانه ها، دستگاه ها و قطعات مورد نیاز و حل مسائل مدیریت شهری با تأکید بر ارتباط با مراکز علمی و پژوهشی و صنعتی با اولویت استارتاپ ها، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان و مجموعه های خلاق. به دنبال آن است تا رهبران محلی، کسب و کاری، بخش های عمومی و غیرانتفاعی و بخش های خصوصی دغدغه مند در بخش عمومی را به یکدیگر ارتباط دهد و بتواند از ظرفیت های بخش خصوصی و استارتاپ ها جهت کمک به مدیریت شهری، استفاده نماید. در این مرکز، مجموعه ای از شتاب دهنده های بخش خصوصی برای کمک و همیاری دعوت شده اند و به دنبال آن است که شتاب دهنده ها در حل مسائل شهری همراه با مجموعه مدیریت شهری باشند. در واقع مرکز نوآوری شهری، قصد دارد اتصال شتاب دهنده های بخش خصوصی و دولتی را به بدنه مدیریت شهری کلانشهر مشهد برقرار نماید. به عبارت دیگر، تجاری سازی و اتصال ایده های شهروندی به چرخه نوآوری از اهداف این مرکز است.

زیرساخت های مورد نیاز نوآوری

در جهت بسترسازی و ایجاد زمینه های خلاقیت و نوآوری، تلاش شده است تا تسهیلات و زیرساخت های مورد نیاز جهت نوآوری، فراهم گردد. از جمله اولین زیرساخت، تأمین فضای مرکز و مکان استقرار شتاب دهنده ها است که در این زمینه فضای مرکز نوآوری در مجموعه کوهسنگی و به مساحتی حدود 2400 مترمربع تأمین گردیده است. از نظر مکانیابی استقرار، تلاش شده تا موقعیت ویژه ای برای آن در نظر گرفته شود تا بتواند بستر تفکر و نوآوری را در مراجعان به دنبال داشته باشد. همچنین تجهیز و توسعه و تأمین زیرساخت ها و امکانات لازم برای این فضا، فراهم گردیده است.

از دیگر بسترهای لازم، وجود شرکت های شتاب دهنده در واحد شتاب دهنده است که در این زمینه نیز ضمن تعاملات و مراودات مختلفی که با مراکز مختلف شتاب دهنده، انجام شده است، و از طریق فراخوان عمومی، شرکت های شتاب دهنده به همکاری دعوت شده اند که در نهایت بر اساس ارزیابی و معیارهای مدنظر، سه شتاب دهنده مختلف در حوزه های فین تک، صنایع خلاق و خدمات و سلامت شهری، به همکاری گرفته شده اند و کلیه مراحل رشد و پرورش ایده ها را بر عهده خواهند داشت.

یکی از نیازمندی های استارتاپ ها، داده ها و اطلاعات موجود در این زمینه است. با توجه به انبوه آمار و اطلاعاتی که در حوزه های مختلف شهرداری از طریق سامانه های مختلف شهرداری، جمع آوری گردیده و بانک اطلاعات آن فراهم گردیده است، این امکان برای کسب و کارها و شرکت های استارتاپی فراهم گردیده است تا بتوانند api مورد نظر خود را از پلتفرمی که برای این منظور، در نظر گرفته شده است، دریافت کرده و از این اطلاعات، در بستر خود استفاده نمایند. داده ها و اطلاعات طی توافقاتی در اختیار شرکت های استارتاپی و دانش بنیان قرار می گیرد تا بتوانند بر روی آن، ارزش افزوده تعریف نمایند.

به علاوه زیرساخت هایی را برای حل مشارکت در این فرآیند در نظر گرفته است. از جمله زمینه هایی که برای این امر فراهم گردیده است، راه اندازی دفاتر ارتباط شهرداری و دانشگاه ها است. تعامل سازنده با اساتید و دانشجویان به جهت آشنایی بیشتر با چالش های شهری از اهداف دفاتر ارتباط شهرداری و دانشگاه است. در واقع مرکز نوآوری، اتصال بخش شهرداری مشهد با مجموعه صنعت و دانشگاه است تا بتواند به عنوان مرجعی بتواند نیازهای خلاقیتی را دسته بندی نماید و بتواند ضمن دریافت ایده های شهری جهت پیاده سازی و محقق نمودن ایده ها با مجموعه های مختلف، همکاری داشته باشد. در این راستا، تفاهم نامه هایی با دانشکده های مختلف دانشگاه فردوسی از جمله دانشکده علوم ریاضی، دانشکده علوم اداری و اقتصادی و دانشکده مهندسی و همچنین با دانشگاه آزاد اسلامی مشهد منعقد گردیده است. هرکدام از این دفاتر بر روی یک پروژه محوری متمرکز گردیده اند و مقرر است که تعاملات مشترکی را در این زمینه با شهرداری مشهد داشته باشند.

از دیگر زیرساخت های مورد نیاز جهت تجاری سازی ایده ها، تأمین سرمایه گذاری و منابع مالی مورد نیاز است که ضمن کمک به جذب و تأمین سرمایه های لازم و جلب همکاری سرمایه گذاران مختلف، تلاش می شود تا ارتباط مؤثر واحد شتاب دهنده و شرکت های استارتاپی با سرمایه گذاران کسب و کار برقرار گردد. راه اندازی صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر در شهرداری مشهد با همراهی سایر شرکای بخش خصوصی از جمله اقدامات در این زمینه است. این صندوق که مقدمات آن فراهم گردیده است، در زمینه سرمایه گذاری بر روی محصولات و خدمات نوآورانه، بررسی های لازم را انجام داده و در صورت تأیید محصول و خدمت، نسبت به تأمین منابع مالی و سرمایه گذاری بر روی آن، اقدام می نماید.

شتابدهی ایده ها و حمایت های شهرداری

واحد شتاب دهنده مشتمل بر چند شتاب دهنده مختلف می باشد که از طریق تعاملات و تفاهمنامه همکاری و در فضای تأمین شده از سوی مرکز نوآوری به منظور شتاب دهندگی در محصولات و خدمات مدیریت شهری استقرار می یابند و مراحل شتاب دهندگی مربوطه را انجام می دهند. این واحد توسط بخش خصوصی اداره گردیده و کلیه خدمات و حمایت های لازم بر عهده آنان خواهد بود. لیکن عمومی ترین وظایفی که این شتاب دهنده ها انجام می دهند، به شرح زیر خواهد بود:

- برگزاری رویدادهای تخصصی مرتبط با کسب و کار حوزه شهر و مدیریت شهری و شناسایی ایده های مناسب

- هدایت و نظارت بر تشکیل تیم های تخصصی استارتاپی و فراهم کردن فرصت های کاری برای آنها

- تعیین و ارائه خدمات، حمایت ها و آموزش های لازم برای استارتاپ ها

- افزایش توان و مشارکت تیم ها با فراهم آوردن فضایی پویا (شبانه روزی و ...)

- ارتباط دهی تیم ها به شبکه ای از مربیان، سرمایه گذاران، متخصصان و رهبران تجاری

- برگزاری کارگاه ها به وسیله مدیران و رهبران بزرگ تجاری و ارائه تجربه ها و تمرین های داخلی و جهانی

- شبکه سازی با موفق ترین کارآفرینان داخلی و جهانی

- هدایت و نظارت بر نحوه فعالیت و اجرایی کردن ایده و تولید محصول یا خدمات استارتاپی

- رصد نحوه پیشرفت استارتاپ ها

- ارزیابی استارتاپ ها و محصولات و خدمات ایجاد شده توسط آنها و تصمیم گیری در خصوص ادامه یا خاتمه فعالیت آنها

- تعیین درصد سهام شتاب دهنده از شرکت های استارتاپ

در این راستا با سه شتاب دهنده مختلف در حوزه های فین تک، صنایع خلاق و خدمات و سلامت شهری، تفاهمنامه همکاری امضاء گردیده و با تأمین فضای لازم برای شتاب دهنده ها، مقرر است هرکدام در حوزه کاری خود نسبت به شناسایی و ارزیابی ایده ها اقدام نمایند و ایده هایی را که دارای قابلیت مناسب باشند، در فضای کار اشتراکی مستقر کرده و تحت شتابدهی قرار دهند. شتاب دهنده ها در زمینه پذیرش، ارزیابی و داوری ایده ها و انتخاب ایده های مناسب، کاملاً مختار بوده و طق سیستم ارزیابی و عملکردی خود اقدام می نمایند. لیکن فعالیت های آنها در راستای مسائل و مشکلاتی است که از حوزه های شهرداری، شناسایی و به آنها ارجاع می گردد. در این زمینه، مرکز نوآوری، حمایت هایی را در سه مرحله قبل از شتاب دهندگی، حین شتاب دهندگی و بعد از شتاب دهندگی به شرح زیر تعریف نموده است.

قبل از شتاب دهندگی

- دریافت و تدقیق مسائل مختلف شناسایی شده از حوزه های شهرداری

- ارجاع مسائل مدیریت شهری به شتاب دهنده ها

- شناسایی افراد خبره و متخصص در حوزه های شهرداری و معرفی به واحدهای شتاب دهنده

مرحله قبل از شتاب دهندگی، مربوط به اقداماتی است که در ابتدا باید جهت شناسایی و ارجاع مسائل مدیریت شهری به واحد شتاب دهنده صورت گیرد. اساساً خلاقیت و نوآوری زمانی موفق خواهد شد که برآمده از دل مسائل و مشکلات و نیازمندی ها باشد و در راستای این مسائل و مشکلات بتواند راه حلی ارائه نماید. به همین دلیل در این مرحله، مسائل مختلف از سوی مرکز نوآوری، شناسایی و تدقیق می گردد. شناسایی مسائل از حوزه های درون سازمانی و برون سازمانی (شهروندان، سایر گروه های دینفع) و از طریق کانال های مختلفی از جمله کارگروه های فکری و مسأله یابی یا بازخوردهای شهروندی و ... انجام می گیرد. زمانی که مسائل، تدقیق و شفاف می شود، بسته به حوزه کاری شتاب دهنده، به وی ارجاع می شود. همچنین افراد خبره و متخصص در حوزه های شهرداری که می توانند در تبیین مسائل و تشریح آن کمک کننده باشند، شناسایی و به واحدهای شتاب دهنده معرفی می گردند تا در صورت لزوم بتوانند از نقطه نظرات خبرگی آنها، استفاده نمایند.

مرحله شتاب دهندگی

- تأمین آمار و اطلاعات موجود در شهرداری و مورد نیاز واحدهای شتاب دهنده و استارتاپ ها (Open API)

- پشتیبانی فنی و تخصصی در خصوص موضوعات و محصولات در دستور کار شتاب دهنده ها

- تسهیل گری و انجام خدمات و کمک های لازم به شتاب دهنده ها، در تولید محصولات و خدمات مؤثرتر و کارآتر

- نظارت کلی بر نحوه تولید محصولات و خدمات و نحوه فعالیت شتاب دهنده های مختلف

در مرحله شتاب دهندگی که واحد شتاب دهنده روی ایده های مختلف، فعالیت نموده و از طریق تیم سازی، آموزش، تأمین منابع مالی اولیه و منتوری و ... مراحل شتاب دهندگی را انجام می دهد، حمایت ها عمدتاً مربوط به پشتیبانی و کمک به شتاب دهنده ها است تا بتوانند به نتایج مؤثرتر و کارآتر در ارائه محصولات و خدمات دست یابند. در این مرحله، آمار و اطلاعات موجود در شهرداری که مورد نیاز واحدهای شتاب دهنده و استارتاپ ها است، تأمین می شود. به این منظور کلیه آمار و اطلاعات شهرداری که در حوزه های مختلف و از طریق سامانه های متفاوت، جمع آوری گردیده است، به صورت api بر روی یک پلتفرم قرار می گیرد تا قابلیت استفاده در بسترهای مورد نیاز استارتاپ ها را داشته باشد. علاوه بر این، پشتیبانی فنی و تخصصی در خصوص موضوعات و محصولات و خدمات در دستور کار شتاب دهنده، مدنظر است. از آنجا که محصولات و خدمات در راستای مسائل و چالش های مدیریت شهری، تولید و ارائه می گردد، قطعاً کمک های فنی و تخصصی از سوی حوزه های متولی امر، به این موضوع سهولت می بخشد و حضور متخصصان شهرداری در کنار تیم های استارتاپی و شتاب دهنده می تواند به نتایج مؤثرتر و کاربردی تر، منجر گردد. همچنین تسهیل گری و انجام خدمات و کمک های لازم به شتاب دهنده ها در تولید محصولات و خدمات صورت می گیرد و به واحدهای شتاب دهنده، کمک می شود تا بتوانند تعاملات بهتری را با مراکز علمی، پژوهشی و صنعتی در سطح کلانشهر مشهد و حتی کشور برقرار نمایند. ضمن آنکه بر نحوه فعالیت شتاب دهنده ها و تولید محصولات و خدمات نیز نظارت کلی وجود دارد و طبق برخی معیارها، نحوه عملکرد آنها، مورد رصد و ارزیابی قرار می گیرد.

مرحله بعد از شتاب دهندگی

- ارائه محصولات و خدمات تولید شده در شتاب دهنده ها جهت به کارگیری و مصرف در حوزه های تخصصی

- معرفی محصولات و خدمات تولید شده در شتاب دهنده ها به سایر کلانشهرها

- بررسی و پیشنهاد نحوه و میزان مشارکت مرکز نوآوری در شرکت های استارتاپی

- شناسایی و معرفی پروژه های دارای قابلیت به مدیر مرکز جهت معرفی به صندوق V.C

مرحله بعد از شتاب دهندگی نیز مربوط به اقداماتی است که پس از شتاب دهندگی در جهت بکارگیری و استفاده از محصولات و خدماتی که مراحل شتاب دهندگی را طی نموده اند، انجام می گیرد. در این مرحله، محصولات و خدمات تولید شده در شتاب دهنده ها، به حوزه های تخصصی شهرداری ارائه می شود تا نسبت به بکارگیری و مصرف آن، اقدام نمایند. همچنین در خصوص ارائه مجوزهای لازم برای فعالیت در حیطه مسئولیت های شهرداری اقدام می گردد و محصولات و خدمات تولید شده که بازخورد و کارآیی مناسبی را در اجرا داشته باشند، به سایر کلانشهرها معرفی می گردد. از آنجا که شهرداری ها، عمدتاً وظایف مشابه و مشترکی را انجام می دهند، معرفی این خدمات و محصولات به سایر کلانشهرها، نه تنها زمینه ترغیب و تشویق آنها را به مباحث نوآوری به وجود می آورد بلکه می تواند بازار مصرف گسترده ای را برای یک محصول یا خدمت تولید شده به دنبال داشته باشد. همچنین در خصوص توسعه محصولات و خدمات و سرمایه گذاری و منابع مالی که برای آن مورد نیاز است، همکاری می گردد و پروژه ها و محصولات دارای قابلیت به صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر معرفی می گردند تا بتوانند از پشتیبانی مالی صندوق برخوردار گردند.

فرآیند نوآوری

فرآیند نوآوری در مرکز، بر پایه چهارگام اصلی انجام می شود:

- مسأله یابی: در این گام، کلیه مسائل و مشکلات موجود در حوزه مدیریت شهری و شهرداری، از درگاه حوزه های مختلف سازمانی و شهروندان، شناسایی و تدقیق می گردد.

- ایده پردازی: با توجه به این مسائل شناسایی شده، این گام به دنبال یافتن ارائه راه حل و پاسخ هایی برای مشکلات و مسائل است که می تواند از درگاه خلاقیت و رویدادهای مختلف انجام گردد.

- شتاب دهندگی: بدیهی است ایده هایی که دارای قابلیت و پتانسیل مناسب باشند، به منظور تبدیل شدن به یک خدمت یا محصول نوآورانه، نیاز به پرورش و مراحل شتاب دهی دارند. در این زمینه، با استفاده از ظرفیت شتاب دهنده های خصوصی که به همکاری گرفته می شوند، ایده ها پرورش یافته و مراحل رشد و تکامل خود را طی می کنند تا بتوانند متناسب با نیازها و مسائل و مشکلات، محصولات مناسبی را ارائه نمایند.

- تجاری سازی: بدیهی است محصولات و خدمات نوآورانه که مراحل شتاب دهی را با موفقیت طی می نمایند و در مراحل پایلوت، کارآیی و اثربخشی خود را اثبات می نمایند، نیاز به جذب سرمایه و یا تکثیر در سایر حوزه ها و کلانشهرهای مختلف دارند. در این مرحله، ضمن معرفی محصولات و خدمات نوآورانه به صندوق های v.c، و سرمایه گذاران مختلف، همکاری های لازم جهت تکثیر و بکارگیری محصول، انجام می گردد.

فرآیندهای کاری مرکز نوآوری و ارتباط آن با مراکز شتاب دهنده

مرکز نوآوری شهری با شناسایی و تدقیق مسائل حوزه های مختلف شهرداری، تلاش دارد تا راه حل هایی را نسبت به این مسائل ارائه نماید. بر اساس دسته بندی مسائل و نوع مسأله، راه حل های متفاوتی را می توان برای آن متصور شد. برخی از مسائل مربوط به ساخت قطعات و مهندسی معکوس و بومی سازی آن، می باشد که از طریق فراخوان عمومی و ارائه پروپزوال های مختلف از سوی مشاوران، نسبت به ارزیابی و داوری آن اقدام گردیده و پس از انتخاب مشاور برتر، نسبت به عقد قرارداد مربوطه تعیین می گردد. مسائلی که نیاز به راه حل یا ارائه محصول جدید داشته باشند نیز به مراکز شتاب دهنده ارجاع می شوند. مراکز شتاب دهنده خصوصی نیز پس از دریافت مسائل، نسبت به دریافت و شناسایی ایده های مختلف از طریق فراخوان، برگزاری رویداد و ... اقدام نموده و ایده هایی را که دارای قابلیت مناسب باشند، تحت فرآیند شتابدهی و حمایت خود قرار داده و نسبت به تولید محصولات یا خدمات، اقدام می نمایند. پس از آماده سازی محصول، در خصوص استفاده از آن، اقدام گردیده و همچنین فرآیند تجاری سازی برای آن، انجام می شود.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 0.86391194661458
Qt: 0.36124920845032